بدنسازی و فیتنس

همه فکر می‌کنند بدن سازی مختص آقایان است، اما اصلا این طور نیست. فرق بدنساری فیتنس با بدنسازی در این است که کسانی که مایل به بدن سازی هستند با تمرین‌های خاص و همچنین در کنار تمرینات ورزشی استفاده از تغذیه مناسب با بدن سازی به دنبال حجم دادن به عضلات خود هستند، اما کسانی که سعی بر آب کردن چربی‌های اضافی بدن خود دارند و با دستگاه‌های ورزشی سعی بر از بین بردن چربی‌های اضافه بدنشان دارند در حقیقت راه فیتنس را د. رپیش گرفته اند.

باید به این مهم دقت شود که هر کدام از این دوراه نیاز به برنامه ورزشی و همچنین برنامه تغذیه‌ای خاصی دارد.

تعریف کلی فیتنس

فیتنس یعنی ایجاد یک وضعیت سالم جسمانی که از ورزش و تغذیه مواد سالم حاصل می‌شود. تمرینات هوازی نقش مهمی در فیتنس دارند.

تعریف کلی بدنسازی

بدنسازی یعنی انجام ورزش‌های باوزنه که در بازه‌های زمانی مشخص (ست) تا سر حد توان، عضلات را درگیر می‌کند. بدنساری فیتنس  افزایش حجم، قدرت و توان عضلات در استراحت پس از تمرین ایجاد می‌شود.

هدف فیتنس

هدف از ورزش کردن، رسیدن به‌سلامت جسمانی و روحی بالا و جلوگیری از ابتلا به امراض گوناگون می‌باشد.

رشته ورزشی فیتنس نیز از این ویژگی‌ها به دور نیست و چه بسا تأثیرات بیشتری هم دارد. اینکه فردی یا ورزشکاری در هر سن و جنسیتی وارد این رشته می‌شود، از مزایای تخصصی این رشته است؛ چرا که محدودیت سنی و جنسیتی خاصی ندارد.

رشته‌هایی مانند bodybuilding ، crossfit و… دارای محدودیت سنی هستند و برای هر فردی توصیه نمی‌شوند و بهتر است قبل از این ورزش‌ها با پزشک متخصص یا فیزیولوژیست ورزشی صحبتی انجام شود، اما رشته فیتنس به دلیل کار کردن و بهبود شرایط قلبی عروقی و بهبود عملکرد عصبی و عضلانی فرد در طول زندگی، باعث برتری این رشته نسبت به سایر رشته‌ها می‌باشد.

فیتنس به تمرینات روزانه اساسی نیاز ندارد

تعریف اندام متناسب و ایده‌آل و روش فیتنس بودن

بهترین و سریع‌ترین روش رسیدن به بدنساری فیتنس، رعایت برنامه ورزشی اصولی و برنامه تغذیه‌ای مناسب می‌باشد.

زمانی که فردی به درصد مشخصی از میزان چربی، پروتئین، آب، کلسترول و وزن کلی بدن برسد، می‌توانیم بگوییم آن شخص دارای تناسب‌اندام و یا فیتنس است.

 

تفاوت ورزشکاران فیتنس با افراد عادی برای رسیدن به بدنساری فیتنس  در این است که ورزشکاران فیتنس، از برنامه ورزشی و تغذیه‌ای سخت‌تری نسبت به افراد عادی برخوردارند، چرا که این ورزشکاران باید به کمترین میزان ممکن چربی و آب بدن، در بازه زمانی مشخصی برسند، در صورتی که افراد عادی اگر چربی خود را به میزان مشخصی کاهش دهند (آقایان بین 5 الی 13% و بانوان 7 الی 17%) و آزمایشات مشکل خاصی را نشان ندهند، می‌توانند در سطحی که هستند فعالیت خود را ادامه دهند.

 کلاس‌های فیتنس‌


می‌توان گفت: هدف اصلی تمام کلاس‌ها و تمرینات مختلف ورزشی در وهله‌ی اول همان فیتنس است. در این میان فقط روش‌های رسیدن به این هدف در کلاس‌های مختلف متفاوت است. اسپینینگ از دوچرخه استفاده میکند، تی آر ایکس از بند‌های معلق، بادی بامپ از هالتر و …
فیتنس به لحاظ واژه شناسی از دو لغت fit به معنای متناسب و شایسته و پسوند اسم ساز ness تشکیل شده است و بر همین اساس فیتنس را میتوان تناسب اندام یا آمادگی جسمانی ترجمه کرد. اما به لحاظ اصطلاحی فیتنس شامل آمادگی جسمانی در دو جنبه‌ی عمومی و اختصاصی است.

دستگاه بدنسازی باشگاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

*

code

فهرست