ریتون اسپرت | هایپرمارکت آنلاین انواع لوازم ورزشی باشگاهی و خانگی
09021593600 - 09021592600     شماره پشتیبانی: 66551777
پیگیری سفارشات : 09302686427

ریتون اسپرت | هایپرمارکت آنلاین انواع لوازم ورزشی باشگاهی و خانگی

روش بازی اسنوکر

قوانین و روش بازی اسنوکر

اسنوکریکی از اشکال بازی بیلیارد است که روی میز بیلیارد انجام می شود. میز بازی اسنوکر یک میز سبزرنگ بزرگ است که شش حفره یا به عبارتی شش پاکت دارد. این پاکت ‌ها در چهار گوشه میز و در کناره های میز واقع شده اند. رنگ ‌سبز میز هم برگرفته از دورانی می باشد که بازی روی چمن انجام می شده است. همچنین به دلیل سازگاری بسیار بالای رنگ سبز با چشم انسان، میز بیلیارد به این رنگ طراحی می شود. روزگاران گذشته بازی اسنوکر روی زمین چمن انجام می ‌شده است و ضربه به توپ با عصا زده می شده است. اما با پیشرفته تر شدن بازی و با توجه به سیر روند تکاملی آن، چوب های بیلیارد کنونی جای عصا را گرفته‌ اند و میز بازی نیز جای زمین چمن را گرفته است.

روش بازی اسنوکر

بازی اسنوکر نسبت به بازی ‌های دیگر بیلیارد کمی دشوارتر است و کسانی که این بازی را دنبال می ‌کنند در بیلیارد کاملا حرفه ‌ای شده ‌اند. بازی اسنوکر با ۲۱ توپ انجام میشود. ۱۵ توپ این بازی به رنگ قرمز، یک توپ به رنگ مشکی، یک توپ به رنگ صورتی، یک توپ دیگر به رنگ آبی، یک توپ به رنگ قهوه ‌ای و یک توپ به رنگ سبز و یک توپ به رنگ زرد می باشد.

هر کدام از توپ های قرمز یک امتیاز دارد. اما سایر توپ ها به ترتیب دارای امتیازات پایین تر هستند. توپ مشکی برابر با ۷ امتیاز، توپ صورتی برابر با ۶ امتیاز، توپ آبی برابر با ۵ امتیاز، توپ قهوه ‌ای برابر با ۴ امتیاز، توپ سبز برابر با ۳ امتیاز، و توپ زرد برابر با ۲ امتیاز می باشند. قاعده این بازی بدین صورت می باشد که یک نفر به عنوان داور در ابتدای بازی توپ ها را روی میز می‌ چیند. توپ های قرمز با حالت مثلث شکل چیده می شوند و توپ های رنگی نیز جایگاه مخصوص به خود را در روی میز دارند. توپ سفید که در بازی بیلیارد با نام توپ کیوبال شناخته می ‌شود نیز در جایگاه مشخص خود قرار داده می شود.

در هنگام این بازی می بایست بازیکنان در ابتدا تمامی توپ های قرمز را در داخل سبد دور میز بیاندازند و سپس نسبت به پاکت کردن توپ های رنگی اقدام کنند. بازیکنانی که بیشترین امتیاز را حین بازی به دست آورده باشند در نهایت به عنوان برنده معرفی می شوند.

خطاهای بازی اسنوکر

بازی اسنوکر در صورتی که با خطا مواجه شود داور نسبت به چگونگی روند و ادامه بازی داوری خواهد کرد. قاعده کلی که برای بازی اسنوکر در نظر گرفته می‌ شود این است که قبل از تمام شدن توپ های قرمز بازیکنان نمی بایست توپ های رنگی را داخل سبد بیاندازند. بلکه باید در ابتدا تمامی توپ های قرمز به سبد انداخته شوند و بعد از آن که دیگر هیچ توپ قرمزی روی میز وجود نداشت بازیکن می تواند توپ های رنگی را نیز در داخل سبد بیاندازد.

اما در نسخه انگلیسی بازی اسنوکر هر بازیکن بعد از هر توپ قرمز می ‌تواند یک توپ رنگی نیز در سبد بیاندازد. در مورد خطاهای بازی اسنوکر باید این نکته را نیز خاطر نشان شویم که خطا ها برای توپ زرد، توپ سبز و توپ قهوه ای ۴ واحد، برای توپ آبی پنج واحد، برای توپ صورتی ۶ واحد، و برای توپ مشکی ۷ واحد می باشند. اگر که در طول بازی یک بازیکن به اشتباه به این توپ ها ضربه بزند شامل جریمه با واحد اعلام شده خواهد شد. همچنین اگر که شما به توپ سفید ضربه بزنید و توپ شما به هیچ یک از توپ های دیگر روی میز برخورد نکند ۴ امتیاز برای حریف شما در نظر گرفته خواهد شد. 

تجهیزات بازی اسنوکر

تجهیزات بازی اسنوکر به ترتیب عبارت از گچ، تیپ، چوب رست، مثلث رست، و چوب بلند،و اکستنشن و مگنت می باشند.

گچ به نوک چوب بیلیارد نصب می ‌شود تا بین چوب و بین توپ سفید یا همان کیوبال حین ضربه زدن تماس مناسبی برقرار شود. تیپ و یا نوار نیز به یک جسم چرم مانند گفته می ‌شود که غالبا از جنس چرم طبیعی نیز تولید می شود. این چرم بر روی چوب بیلیارد نصب می شود تا هم جلوی آسیب‌ های وارده به چوب را بگیرد و هم حالت چرخشی آن را حین زدن ضربات مختلف حفظ کند.

چوب بیلیارد نیز غالبا از جنس چوب درخت افرا تولید می شود. مثلث هم به جسم مثلث شکل تو خالی گفته می شود که به منظور چیدن توپ ها در شروع بازی از آن استفاده می شود. رست و چوب بلند نیز به آن دسته از وسایل بازی اطلاق می‌ شود که هنگام ضربه زدن به توپ سفید غیر قابل دسترس که در وسط میز قرار دارد از آن استفاده می شود. تمامی این وسایل اگر از نوع عالی و با کیفیت باشند قطعا کیفیت بازی را نیز تحت تاثیر قرار خواهند داد.

محصولات مرتبط با این مطلب

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبدخرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 آیتم سبد خرید
preloader