مردان لاغر، یا افرادی که فرم بدنی اصطلاحاً اکتومورف دارند، بدنشان تمایل به بدنسازی برای افراد لاغر سوزاندن کالری بیشتری داشته و متابولیسم بدنی بالایی دارند. در نتیجه باید زمان زیادی را برای وزن‌گیری و به دست‌آوردن تودهٔ عضلانی صرف کنند؛ به همین دلیل این مطلب را به بدنسازی افراد لاغر (تیپ بدنی اکتومورف) اختصاص دادیم.

اگر شما لاغر هستید، باید بدانید که در تلاش برای داشتن وزنی مناسب و دستیابی به قدرت و اندازهٔ مناسب ماهیچه‌ای تنها نیستید.

بدنسازی چیست و چه فوایدی دارد؟

بدنسازی که البته در انواع مختلفی وجود دارد، لزوماً منجر به افزایش حجم و عضله نمی‌شود. این برنامه و هدف شماست بدنسازی برای افراد لاغر که تعیین کننده خواهد بود.

جالب است بدنسازی برای افراد لاغر بدانید تمامی ورزشکاران در رشته‌های ورزشی، از جمله فوتبال، بکس، ژیمناستیک و دومیدانی که عضلات خیلی حجیمی ندارند، از تمرینات بدنسازی بهره می‌گیرند. این تمرینات با افزایش قدرت، استقامت و کارایی بدن به ورزشکاران کمک خواهد کرد.

مراحل افزایش وزن :

پنج مرحله برای افزایش وزن وجود دارد که به این ترتیب است :

1) میزان کالری یا انرژی ای را که در یک روز معمولی دریافت می کنید، محاسبه کنید. چیزی را تغییر ندهید و همانطور که هر روز می خورید یادداشت کرده و انرژی آن را محاسبه کنید. این کار را می توانید با استفاده از هرم غذایی انجام دهید. این مرحله بسیار اهمیت دارد، پس با دقت این عمل را انجام دهید. همچنین خودتان را وزن کنید.

2) بعد از انجام مرحله یک ، رژیم از روز بعد شروع می شود؛ بدین ترتیب که 500 کالری به آنچه هر روز مصرف می کردید بیافزایید. مثلاً اگر در یک روز معمولی 2000 کالری مصرف می کردید، بقیه ی هفته هر روز 2500 کالری مصرف کنید. بجای اینکه در سه وعده حجم زیادی غذا بخورید و یا اینکه کل روز مشغول خوردن باشید، انرژی روزانه را به 5 تا 6 وعده تقسیم کنید و وعده ها را با فاصله 5/2 تا 3 ساعت مصرف کنید. بخاطر داشته باشید باید ” زیاد ” بخورید تا وزنتان” زیاد “ شود.

3) بدنسازی و ورزش، مرحله مهم دیگری برای افزایش وزن است که برای اطمینان از نتیجه کار بخش مربوط به آن را مطالعه کنید.

4) آخر هفته خودتان را وزن کنید. می بینید که پس از یک هفته وزنتان بیشتر شده است. انتظار نداشته باشید یک باره 4 تا 5 کیلو اضافه کنید. افزایش وزن به اندازه 5/0 تا 1 کیلو در هفته طبیعی است و بیشتر از این نشان دهنده افزایش بیش از حد چربی در بدن شماست. پس افزایش 5/0 تا 1 کیلو در هفته کافی است، اگر چه کم به نظر می رسد، ولی آخرماه 5/2 تا 4 کیلو می شود.

5) نکته مهم این است که وقتی وزن شما ثابت شد، در این موقع است که باید مقدار بیشتری غذا بخورید تا وزنتان دوباره بالا برود. بنابراین اگر با رژیمی که اجرا می کنید، وزنتان برای دو هفته ثابت ماند، نشان می دهد که باید به رژیم خود 250 کالری اضافه کنید و به همین ترتیب، هر دفعه که طی دو هفته وزن اضافه نکردید، دوباره 250 کالری اضافی به رژیم مصرفی تان بیفزایید.

ست های ورزشی

تمرینات دو روز اول باید پشت سر بدنسازی برای افراد لاغر  هم انجام شود و یک روز استحرات کنید. سپس دو روز دوم را پشت سر هم انجام می دهید و دو روز بعد را استراحت می کنید. این چرخه را باید ادامه دهید. به عنوان مثال می توانید ترتیب زیر را انتخاب کنید.

  • شنبه: پایین تنه
  • یکشنبه: بالاتنه
  • دوشنبه: استراحت
  • سه شنبه: پایین تنه
  • چهارشنبه: بالاتنه
  • پنجشنبه: استراحت
  • جمعه: استراحت

مشخصات برنامه بدنسازی برای افراد لاغر

هدفافزایش حجم عضلات
سطحمتوسط
مدت اجرای برنامه۱۲ هفته
تعداد روزهای تمرین در هفته۴ روز
زمان هر جلسه تمرین۴۵ تا ۶۰ دقیقه
مناسب برایآقایان و بانوان

و در آخر باید بگویم که در صورت بدنسازی برای افراد لاغر  عدم استراحت مناسب تمامی موارد بالا می تواند نتیجه ای معکوس بر روی شما بگذارد. عدم استراحت کافی منجر به عدم ریکاوری مناسب خواهد شد که مانعی بر سر راه عضله سازی محسوب می شود. مواد غذایی دریافتی نیز در صورتی که برای تشکیل بافت عضلانی صرف نگردند، تبدیل به چربی اضافه خواهند شد که فقط اوضاع تناسب اندام شما را بدتر خواهند کرد. پس سعی کنید حداقل ۸ ساعت خواب شبانه و در میانه ی روز نیز استراحتی کوتاه داشته باشید

 

 

 

محصولات مرتبط:دستگاه بدنسازی 32 کاره پروفیل 60 مدل وینر (R1)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

*

code

فهرست