ریتون اسپرت | هایپرمارکت آنلاین انواع لوازم ورزشی باشگاهی و خانگی

ریتون اسپرت | هایپرمارکت آنلاین انواع لوازم ورزشی باشگاهی و خانگی

تاریخچه بیلیارد و اسنوکر

بازی بیلیارد و اسنوکر جزو بازی های سلطنتی هستند که در قرن پانزدهم میلادی خاندان سلطنتی فرانسه این بازی را ابداع کردند. در واقع این بازی در سال‌های اول با استفاده از گوی و گرز و یا به عبارتی عصا انجام می‌ شده است.این بازی در قرن ۱۸ و ۱۹ میلادی تغییر شکل پیدا کرده و با استفاده از چوب بیلیارد روی میز انجام می پذیرفت. در واقع میز این بازی به رنگ سبز طراحی شده بود و تداعی ‌کننده زمین چمن بود. در قرن هجدهم میلادی بازی بیلیارد در ارتش انگلیس نیز بسیار محبوب واقع شده و ژنرال های انگلیسی که در هندوستان مستقر بودند نوع جدیدی از این بازی را با نام بازی اسنوکر ابداع کردند. بازی اسنوکر نیز یکی از شاخه ‌های بازی ‌بیلیارد است که کمی پیشرفته تر، حرفه ای تر و سخت تر می باشد این بازی از لحاظ تعداد توپ و از لحاظ شکل بازی کمی با بازی اصلی بیلیارد متفاوت است.

تبدیل شدن بیلیارد به یک ورزش جهانی

بیلیارد اگرچه جزو ورزش های ذهنی می باشد و شما همچون شطرنج باید به هنگام بازی ذهن خود را بر روی پیشرفت بازی منعطف و متمرکز کنید، اما در عین حال یک ورزش بدنی نیز به حساب می آید. شما ممکن است در حین انجام یک ست بیلیارد حدودا 6 کیلومتر پیاده روی کنید. این پیاده روی در دور میز انجام می ‌شود و برای کسانی که تحرک کمی دارند بسیار مناسب می باشد. البته این نکته را نیز فراموش نکنید کسانی که تمایل به انجام بازی بیلیارد دارند باید حتما مفاصل پا و لگن قوی نیز داشته باشند. زیرا به هنگام انجام این بازی اکثر اوقات وزن بدن روی پا و مفاصل ران می ‌افتد. 

از اواخر قرن ۱۸ میلادی و اوایل قرن ۱۹ بیلیارد به یک مسابقه جهانی تبدیل شده و قوانین یکسان و تنظیم شده ای برای این بازی در نظر گرفته شده بود. از جمله بازی هایی که در قرن نوزدهم میلادی به صورت جهانی حضور پیدا کردند می ‌توان به بیلیارد اسنوکر، بیلیارد نه بال، سه بال، و هشت بال اشاره کرد. در قرن جدید و در سال ۲۰۰۵ نیز قواعد و قوانین بازی اسنوکر و بیلیارد به صورت پیشرفته تر تنظیم شدند و تلاش ها در زمینه وارد کردن بیلیارد به بازی ‌های المپیک در سال ۲۰۰۶ افزایش پیدا کرد. هنوز هم تمایل زیادی برای وارد کردن این بازی به دسته بازی های المپیک و پارالمپیک وجود دارد و کسانی که بازی بیلیارد را به صورت حرفه‌ ای دنبال می‌ کنند همیشه به دنبال مسابقات جهانی آن هستند.

تاریخچه بازی بیلیارد در ایالات متحده آمریکا

بازی بیلیارد در اواخر قرن ۱۵ میلادی توسط یک فرد اسپانیایی به ایالات متحده آمریکا وارد شد. البته این بازی در همان سال‌ها به صورت کاملا گمنام باقی ماند تا اینکه در قرن ۱۷ میلادی  مهاجران انگلیسی و هندی این بازی را به صورت رسمی به ایالات متحده بردند. نوعی از بازی بیلیارد که بر قاره آمریکا حاکم بود یک نوع خاص بازی بود که تا اواخر قرن ۱۸ با چهار توپ انجام می شد و میز این بازی نیز تنها دارای چهار حفره بود. اما بیلیارد ۱۵ توپ بعد از آن به ایالات متحده وارد شد و پس از اینکه مسابقات بیلیارد به صورت جهانی پایه ‌گذاری شدند ایالات متحده نیز از قوانین جهانی این بازی پیروی کرد. در قرن ۱۹ میلادی و بعد از آن نیز مسابقات قهرمانی بازی بیلیارد به صورت سالانه در ایالات متحده آمریکا برگزار می شد. سال ۱۹۸۵ میلادی دو مکان عمومی در شهر نیویورک آمریکا به صورت کاملا تخصصی برای مسابقات بیلیارد در نظر گرفته شد و مسابقات بیلیارد را در آن برگزار می‌ کردند. امروزه نیز ایالات متحده آمریکا جزو کشورهای طرفدار بیلیارد می باشد که ورزشکاران بسیار حرفه ای نیز در این زمینه دارد.

تاریخچه بازی بیلیارد در ایران

بازی بیلیارد با رونق گرفتن حکومت پهلوی به کشور ما وارد شد. اما پس از انقلاب اسلامی این بازی جزو بازی های حرام نامگذاری شده و خرید و فروش تجهیزات آن نیز به صورت کامل ممنوع شد. به دلیل اینکه در دوران پهلوی بازی بیلیارد در انحصار قشر قوی و ثروتمند جامعه بود پس از انقلاب این بازی ممنوع شده و تداعی گر حکومت طاغوتی نام ‌گذاری شده بود. به همین جهت نیز بنیانگذاران انقلاب آن را ممنوع اعلام کردند. این در صورتی بود که در دوران پهلوی کلوپ های زیادی در تهران که متعلق به تاجران و ثروتمندان تهران بودند سالن های بسیار مجهز بیلیارد را راه اندازی کرده بودند. پس از اینکه بیلیارد در کشور ما ممنوع شد بسیاری از کسانی که به این بازی علاقه مند بودند اعتراض کردند و میز های بیلیارد را به صورت تخصصی در منزل خود راه اندازی کردند. در نهایت در اوایل سال ۱۳۸۰ مجدد این بازی جزو بازی های رسمی کشور ما به وزارت ورزش اعلام شد. امروزه نیز بازی بیلیارد در بسیاری از سالن های مخصوص به خود در حال اجرا است. امروزه نیز بازی بیلیارد در کشور ما هم جزو بازی های فکری و همه جزو ورزش های دارای تحرک بدنی طبقه بندی می شود.

محصولات مرتبط با این مطلب

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

سبدخرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 آیتم سبد خرید
preloader