ریتون اسپرت | هایپرمارکت آنلاین انواع لوازم ورزشی باشگاهی و خانگی

ریتون اسپرت | هایپرمارکت آنلاین انواع لوازم ورزشی باشگاهی و خانگی

انواع بازی های بیلیارد

بیلیارد یکی از بازی های پرطرفدار است که سالانه مسابقات زیادی نیز در این رشته هم در داخل کشورمان و هم در کشورهای خارجی برگزار می ‌شوند. بازی بیلیارد از بیرون ساده به نظر می ‌رسد اما در واقع بازی بسیار مهیجی می باشد و بازیکنان هیجان بسیار زیادی را حین بازی تجربه می کنند. علاوه بر جنبه هیجانی آن، این بازی بسیار جذاب هم می باشد. کسانی که یکبار بازی بیلیارد را انجام داده باشند به صورت ناخودآگاه به انجام مجدد این بازی جذب خواهند شد. اما بازی بیلیارد خود دارای انواع مختلفی می باشد که ما در این مقاله از سری مقالات ریتون اسپرت تصمیم گرفته ‌ایم که به صورت مفصل در مورد انواع بازی های بیلیارد صحبت کنیم.

چهار مورد از انواع بازی های بیلیارد

شاید شما از انواع مختلف بازی های بیلیارد فقط بازی بیلیارد ۸ بال را بشناسید. اما بهتر است بدانید که این بازی دارای شاخه های گسترده تری می باشد و هر شاخه مخصوص به قومیت و کشور خاصی است. به عنوان مثال یک شاخه از بازی بیلیارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت مخصوص کشور فرانسه و شاخه دیگر آن مخصوص کشور هند می ‌باشد. در ادامه ما به چهار مورد از انواع بازی های بیلیارد به صورت مفصل تر پرداخته‌ ایم.

بیلیارد 8 بال

بازی بیلیارد ۸ بال یکی از بازی های پرطرفدار و جذاب در بین انواع مختلف بازی بیلیارد می باشد. این بازی طرفداران خیلی زیادی دارد و مسابقات زیادی نیز در این زمینه به صورت کشوری و جهانی برگزار می شود. بازی بیلیارد ۸ بال جزو بازی های بسیار محبوب طبقه بندی می شود. در بازی بیلیارد ۸ بال، ۱۵ توپ وجود دارند که توپ شماره ۱ تا توپ شماره 7 به صورت توپ های تک رنگ طراحی شده اند و اما توپ شماره ۹ الی توپ شماره ۱۵ رنگبندی متفاوت تری دارند و به صورت دو رنگ طراحی شده اند.

توپ شماره ۸ نیز مشکی بوده و برگ برنده بازی به حساب می آید. در این بازی یک توپ سفید نیز وجود دارد که آن را با نام کیوبال می ‌شناسند. توپ سفید به منظور ضربه زدن به توپ های دیگر استفاده می شود. شروع بازی در این نوع بیلیارد با ضربه توپ سفید به طرف توپ های دیگر که با نام شار نیز نامگذاری می ‌شوند شروع خواهد شد و در نهایت هر کس که موفق به ضربه زدن به توپ مشکی و انداختن آن به سبد شود برنده بازی اعلام می شود.

بازی مرسوم و متداول در کشور ما از دوران پهلوی تا به امروز بازی بیلیارد ۸ بال بوده است و غالبا قوانین آن از قوانین خاص جهانی پیروی می ‌کند. البته هر باشگاه و هر کلوپ می تواند بسته به سلیقه خود برخی از قوانین آسان کننده و یا سخت کننده دیگری نیز برای این بازی وضع کند. اما در کل قوانین اصلی آن به صورت بین المللی نوشته شده اند.

بیلیارد اسنوکر

بازی بیلیارد اسنوکر نیز یکی دیگر از بازی های بیلیارد است. این بازی نیز به صورت یک تیم دو نفره بازی می شود. ابعاد میز در بازی اسنوکر نسبت به دیگر بازی های بیلیارد بزرگتر هستند. حفره هایی که در اطراف میز اسنوکر قرار دارند نیز نسبت به میز بازی بیلیارد ۸ بال کوچکتر می باشند. در واقع کسانی که اولین بار اسنوکر را بازی کردند افسران انگلیسی مستقر در کشور هندوستان بودند. توپ های مورد استفاده در بازی بیلیارد اسنوکر ۲۲ عدد هستند و سطح بازی در این مدل دشوارتر و سخت تر نسبت به دیگر بازی های بیلیارد می باشد.

بازی بیلیارد پول

یکی دیگر از بازی های بیلیارد با نام بازی پول شناخته می شود. این بازی خود دارای سه زیر مجموعه بازی می باشد که آن ها را با نام ۸ بال، ۹ بال و ۱۰ بال می شناسند. البته بازی های ۹ بال و 10 بال نسبت به بازی ۸ بال محبوبیت کمتری دارند. در بازی ۹ بال هر دو شرکت کننده باید دقیقا مطابق با شماره های درج شده روی توپ آن ها را به داخل سبد میز وارد کنند. بازی ده بال نیز همچون بازی 9 بال، با همین روش انجام می ‌شود. اما نکات ریز آن و مقررات آن بیشتر هستند. کسانی که علاقمند به انجام بازی نه بال و ده بال هستند باید مهارت بسیار زیادی در بیلیارد داشته باشند.

بازی بیلیارد کارامبول

یکی دیگر از سبک های بازی بیلیارد بازی کارامبول است. این بازی یکی از بازی های معروف فرانسوی ها می باشد که در قرن ۱۸ میلادی در کشور فرانسه ابداع شده است. امروزه نیز فقط فرانسوی ‌ها  بیلیارد را با سبک کارامبول بازی می کنند. میز بیلیارد در سبک بازی کارامبول بدون هیچگونه حفره‌ ای می باشد و از همین لحاظ کاملا متفاوت با دیگر سبک های بازی بیلیارد است. سبک بازی کارامبول نیز همچون بازی پول دارای دو زیرمجموعه است که با نام های (سه بالشتک، سه توپ) و (یک بالشتک، یک توپ) و balkline شناخته می شوند. هر کدام از این سبک ها نیز خود دارای قوانین و مقررات خاص خود هستند. این سبک از بازی بیلیارد به دلیل اینکه در کشور ما بازی نمی شود کمتر مورد توجه قرار گرفته است و حتی تجهیزات آن نیز به ندرت یافت می‌ شوند.

محصولات مرتبط با این مطالب

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

سبدخرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 آیتم سبد خرید
preloader