ریتون اسپرت | هایپرمارکت آنلاین انواع لوازم ورزشی باشگاهی و خانگی

ریتون اسپرت | هایپرمارکت آنلاین انواع لوازم ورزشی باشگاهی و خانگی

اصطلاحات بیلیارد و اسنوکر

بازی بیلیارد و یکی از شاخه های بازی بیلیارد که با نام اسنوکر شهرت دارد، دارای اصطلاحات خاص خود هستند. بازی بیلیارد یکی از بازی های خاص و منحصر به فرد بوده که هم جزو بازی های فکری و هم جزو بازی های پرتحرک به شمار می ‌آید. کسانی که اقدام به انجام بازی بیلیارد می ‌کنند هم باید تمرکز قوی داشته باشند و فکر خود را درگیر بازی کنند، و هم اینکه از سلامت جسمانی کافی برای حرکت دور میز برخوردار باشند. بازی بیلیارد و اسنوکر جزو بازی های هستند که به هنگام انجام آن شخص حداقل چهار الی پنج کیلومتر دور میز پیاده ‌روی می ‌کند. به همین جهت کسانی که دارای اضافه وزن هستند می توانند از این بازی هم به عنوان یک سرگرمی مفرح و مهیج و هم به عنوان یک ورزش کاملا مفید برای چربی سوزی استفاده کنند. در این مقاله از سری مقالات ریتون اسپرت ما تصمیم گرفته ایم که در مورد اصطلاحات بیلیارد و اسنوکر به صورت تخصصی تر صحبت کنیم تا کسانی که تمایل به انجام این بازی دارند در حد متوسط با اصطلاحات آن آشنا شوند.

اصطلاحات مربوط به توپ بیلیارد

توپ بیلیارد و یا توپ اسنوکر نوعی از توپ است که دارای رنگ بندی و تنوع زیادی می باشد. البته وجود تنوع رنگ در توپ بیلیارد معمولی کمتر از تنوع رنگ در توپ های بازی اسنوکر می باشد.

 • توپ سالید یا توپ تک رنگ solid balls: توپ سالید به نام توپ هایی اطلاق می شود که رنگ های مختلف دارند و عدد آن ها بین ۱ الی ۸ می باشد.
 • توپ نوار دار stripe balls: این نوع توپ ها دارای دو رنگ نواری شکل هستند که اعداد آن ها بین ۹ الی ۱۵ است.
 • کیو بال یا توپ سفید cue ball:  توپ سفید در حقیقت توپ هدف می‌ باشد که بازیکن ضربه اولیه را به این توپ وارد می ‌کند و در خلال بازی نیز با وارد کردن ضربه به توپ سفید توپ های دیگر را در سبد می اندازد.
 • توپ هدف object ball: منظور از توپ هدف توپی می‌ باشد که بازیکن قصد دارد با به حرکت درآوردن کیوبال ضربه نهایی را به آن وارد کرده و توپ را داخل سبد بیاندازد.
 • شار: شار نیز یک اصطلاح رایج در کشور ما می باشد که معنای گوی است. گاهی در بازی به جای واژه توپ از واژه شار استفاده می شود.

اصطلاحات مربوط به میز بیلیارد و میز اسنوکر

همانطور که قبلا هم به کرات اشاره کرده ایم در قرن ‌های پیش بازی بیلیارد در فضاهای آزاد و روی چمن انجام می ‌شده است. اما امروزه میز ‌بیلیارد جایگزین چمن شده است و بازی های بیلیارد به صورت کامل بر روی میز انجام می‌شود.

 • پارچه میز cloth: میز بیلیارد و میز اسنوکر از پارچه ای با جنس پشم و یا پلی استر پوشانده می ‌شوند. این رنگ می ‌تواند طیف رنگ ‌های مختلفی را شامل شود. اما غالبا به رنگ سبز دیده می شود.
 • پرز nap: پرزهای پارچه مخصوص میز بیلیارد خواب مشخص و معینی دارند که در واقع خواب آن ها به سمت توپ مشکی می باشد.
 • اصطلاح D: به یک قسمت مشخص شده از میز بازی که کیوبال در آن قرار داده می شود منطقه D گفته می شود. این منطقه بر حسب شکل ظاهری که دارد با این نام مشخص شده است. 
 • سوراخ یا پاکت pocket:  این اصطلاح با نام سبد نیز شناخته می شود در چهار گوشه میز چهار سوراخ و یا سبد به کار برده اند و کنار هم نیز دو عدد سوراخ دارد که برای جا انداختن توپ ها تعبیه شده اند.

اصطلاحات حرکات بازی بیلیارد

به جرات می‌ توان بیان کرد که اصطلاحات حرکات بازی بیلیارد یکی از مهم ‌ترین اصطلاحاتی هستند که یک بازیکن باید به صورت کامل به معنی آن ها مسلط باشد و هر چقدر که بازیکن تجربه کافی و عملی در بازی داشته باشد به این اصطلاحات به صورت کامل تر مسلط خواهد بود.

 • وقفه pause: وقتی که بازیکن قبل از ضربه زدن به کیوبال مکث کند این مکث را با نام وقفه نامگذاری می ‌کنند.
 • حالت تعادل balance: حالت تعادل حالتی است که بازیکن به صورت کاملا حرفه ای هنگام زدن ضربه به کیوبال در ابتدای بازی و یا در حین بازی، بدن خود را به یک سمت متمایل می کند.
 • ‏اصطلاح پل یا بریج bridge: بازیکن در این حالت از یک دست خود برای نگه داشتن چوب و از دست دیگرش برای هدایت چوب استفاده می کند. شکل های خاص دست که باعث هدایت بهتر چوب برای زدن ضربه می شود را با نام پل می ‌شناسند.
 • گریپ grip: نحوه قرار گرفتن چوب در دست بازیکن با نام گریپ شناخته می شود.
 • ضربه آغاز بازی و یا بریک break off: پس از چیدن شارها و یا به عبارتی توپ ها، نوبت به زدن ضربه آغاز بازی و یا بریک آف می ‌رسد. این ضربه به کیوبال و سایر شارها شروع می شود. شما در حقیقت با چوب بیلیارد به کیوبال ضربه می زنید و کیوبال به سایر توپ ها برخورد می کند و با همین حرکت بازی آغاز می ‌شود. این حرکت را شکستن توپ و یا شار نیز می‌ گویند زیرا این حرکت فرم مرتب توپ ها را بر هم می شکند و بازی را استارت می زند.
 • اصطلاح پات یا جا کردن pot: هنگامی که کیوبال به توپ هدف برخورد کند و آن را به داخل یکی از سبد های اطراف میز بیندازد از این اصطلاح استفاده می شود و به اصطلاح می گویند بازیکن پات کرد و یا اینکه توپ را جا کرد.

ما در این مقاله تقریبا بسیاری از اصطلاحات مهم و کاربردی بیلیارد و اسنوکر را برای شما تشریح کرده ایم. وقتی که شما معنی این اصطلاحات را بدانید به هنگام تماشای مسابقات بیلیارد و یا هنگام بازی بیلیارد لذت بیشتری خواهید برد. همچنین در صورتی که نیاز به توضیحات بیشتر و آموزش های بیشتر داشتید می توانید مقالات دیگر ما را در مورد بیلیارد در وب سایت فروشگاهی ریتون اسپرت دنبال کنید تا به صورت تخصصی تر با بازی میلیارد و قواعد و قانون های آن آشنا شوید.

محصولات مرتبط با این مطلب

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

سبدخرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 آیتم سبد خرید
preloader