ریتون اسپرت | هایپرمارکت آنلاین انواع لوازم ورزشی باشگاهی و خانگی

ریتون اسپرت | هایپرمارکت آنلاین انواع لوازم ورزشی باشگاهی و خانگی

آشنایی با بازی بیلیارد ۸ بال

بیلیاردیکی از بازی های قدیمی می باشد که تاریخچه آن به قرن ۱۶ و ۱۵ میلادی بازمی ‌گردد. این بازی مخصوص کشورهای اروپایی بود و در دوران پهلوی در کشور ما نیز رواج زیادی پیدا کرده بود. در واقع بازی بیلیارد یک بازی کاملا مهیج می باشد که در فضای سرپوشیده و در روی یک میز مستطیل شکل سبز انجام می شود. البته این ورزش در ابتدا در فضاهای باز انجام شده است اما پس از مدت زمانی به فضاها و مکان های سربسته تغییر مکان داد. بازی بیلیارد نیز همچون بازی های توپی دیگر بر پایه توپ انجام می شود. اما تفاوت آن با دیگر بازی ها این است که این بازی با توپ های زیادی انجام می پذیرد. بازی بیلیارد همانطور که گفتیم روی یک میز مستطیل شکل انجام می ‌شود و توسط یک چوب مخصوص که به آن چوب بیلیارد گفته می ‌شود به توپ ضربه زده می شود. ما در این مقاله از سری مقالات وب سایت فروشگاهی ریتون اسپرت تصمیم گرفته ایم که در زمینه آشنایی با بازی بیلیارد ۸ بال اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهیم. پس تا انتها با ما همراه بمانید.

روش بازی بیلیارد ۸ بال

بازی بیلیارد بال توسط یک تیم ۲ نفره انجام می پذیرد. توپ ‌های بیلیارد به صورت مثلث شکل در روی میز چیده می شوند و یک شخص که به قید قرعه مشخص می شود می بایست با زدن ضربه اولیه (بریک)، کیوبال یا توپ سفید را به سمت توپ های دیگر پرتاب کند و توپ ها را به داخل سبد بیاندازد. قوانین بازی کاملا خاص و منحصر به فرد می باشند. اگر که شخص اول با ضربه اولیه هیچ توپی را وارد حفره های میز نکند بازی به طرف مقابل سپرده خواهد شد. اما اگر یکی از توپ ‌ها را وارد حفره کند بازی در دست خودش قرار خواهد گرفت و می ‌تواند  ادامه بازی را نیز در دست بگیرد. هدف این بازی این است که در ابتدا تمامی توپ های رنگی وارد حفره های میز وارد شده و سپس توپ شماره ۸ که با نام ایت بال نیز معروف است و به رنگ مشکی است،  وارد حفره شود.

کسی که توپ شماره ۸ را وارد سبد میز کند به عنوان برنده شناخته می شود. توپ هایی که در بازی بیلیارد از آن ها استفاده میشود دو نوع می باشند. در واقع این بازی با ۱۵ توپ انجام می ‌پذیرد به که یکی از آن ها با نام ایت بال و یا توپ شماره ۸ شناخته می شود. غیر از شماره ۸ توپ ها از شماره ۱ تا ۷ و از شماره ۹ تا ۱۵ شماره گذاری می شوند و شماره ۱ تا ۷ دارای یک رنگ مشخص و ۹ تا ۱۵ نیز دارای یک رنگ مشخص هستند. اگر شما حین اولین ضربه یکی از توپ‌ های شماره ۱ تا ۷ را وارد سبد کنید تا آخر بازی نیز می بایست ضربات شما همان توپ را به سبد انتقال دهند. همچنین اگر ضربه شما باعث انتقال توپ شماره ۹ الی ۱۵ به سبد شد تا انتهای بازی نیز می بایست توپ های مخصوص به خود را به سبب وارد نموده و در انتها توپ شماره هشت را به سبد میز عبارت کرده و برنده بازی باشید.

تاریخچه بازی بیلیارد ۸ بال

اولین مسابقه بیلیارد در قرن ۱۵ میلادی در اروپا انجام پذیرفت. این بازی در رده بندی بازی های رومیزی قرار می گیرد و محل برگزاری مسابقات آن نیز سالن بیلیارد می باشد. شاید در نگاه اول بازی بیلیارد ۸ بال کمی ساده به نظر برسد اما اگر بیشتر در بطن آن بروید می بینید که این بازی از قانون ها و پیچیدگی های خاص خود برخوردار بوده و قوانین و قواعد خاص خود را دارد. این بازی در عین حال که دارای برخی پیچیدگی‌ های خاص خود می باشد بسیار جذاب و مهیج بوده و کسانی که یک بار بازی بیلیارد را امتحان می کنند قطعا تمایل به انجام مجدد بازی و دریافت آموزش های بیشتر را خواهند داشت. همانطور که قبلا هم گفتیم بازی بیلیارد ۸ بال در ایران در زمان پهلوی رونق بسیار زیادی گرفته بود و در بسیاری از کلوپ ها این بازی جزو بازی های پرطرفدار قلمداد می شد. اما بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷ بازی‌ بیلیارد مورد تحریم روحانیون قرار گرفت و به عنوان نماد حکومت پهلوی ممنوع شد. ساخت تجهیزات و همچنین فروش تجهیزات بیلیارد نیز ممنوع اعلام شد و کسانی که نسبت به فروش تجهیزات بیلیارد اقدام می ‌کردند مورد تعقیب قرار می ‌گرفتند. اما در نهایت در سال ۱۳۸۰ این بازی مجدد رسمیت پیدا کرده و حدودا چند سالی می باشد که در ایران و در برخی سالن‌ های مخصوص این بازی به صورت همگانی انجام می شود. 

در همین راستا نیز فروشگاه لوازم و تجهیزات ورزشی ریتون اسپرت انواع میز بیلیارد و تجهیزات بیلیارد را با عالی ترین قیمت ممکن در معرض فروش قرار داده است. علاوه بر آن شما می توانید به منظور دریافت آموزش های بیشتری بیلیارد نیز با کارشناسان فروش ما در تماس باشید تا شما را بیشتر در مورد کیفیت تجهیزات و همچنین در مورد کم و کیف بازی راهنمایی کنند. 

محصولات مرتبط با این مطلب

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

سبدخرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 آیتم سبد خرید
preloader