ریتون اسپرت | هایپرمارکت آنلاین انواع لوازم ورزشی باشگاهی و خانگی

ریتون اسپرت | هایپرمارکت آنلاین انواع لوازم ورزشی باشگاهی و خانگی

تفاوت دمبل و هالتر در ورزش بدنسازی

تفاوت دمبل و هالتر در ورزش بدنسازی

دمبل و هالتر دو وسیله کاربردی در ورزش بدنسازی فیتنس و پاورلیفتینگ هستند. این وسیله ورزشی در طی سالیان زیاد توسط ورزشکاران مورد استفاده قرار می گرفته است و تاریخچه این وسیله ورزشی با سالیان دور و درازی در این رشته ورزشی گره خورده است. ما در این مقاله سعی داریم تفاوت دمبل و هالتر را برای شما خوانندگان گرامی به صورت کامل شرح دهیم.

از آن جایی که در ورزش بدنسازی هر کدام از وزنه های آزاد از جمله هالتر و دمبل مزایا و معایب خاص خود را دارا هستند، ما در ادامه در مورد مزایا و معایب هر کدام از این دو وزنه به صورت مفصل و به صورت کاملا تخصصی توضیحاتی را برای شما ارائه کرده ایم تا بتوانید راحت تر تفاوت دمبل و هالتر را تشخیص دهید.

مزایای استفاده از هالتر

به طور کلی برای اینکه بخواهیم در مورد تفاوت دمبل و هالتر بیشتر روشنگری کنیم باید در ابتدا مزایای استفاده از حالت یکی از وزنه های آزاد بسیار مهم در ورزش بدنسازی است را برای شما بر شمریم.

باور عمومی در بین ورزشکاران و مربیان این است که استفاده از هالتر موجب افزایش حجم بیشتر و افزایش قدرت بیشتر می شود. البته تا حدودی این فرضیه درست است. زیرا شما هنگامی که از هالتر استفاده می کنید قادر خواهید بود وزنه های سنگین تری را مورد استفاده قرار داده و فشار بیشتری را به عضله مورد نظر وارد کنید، بنابر این می توان نتیجه گرفت که این فرضیه درست می باشد.

البته هنگامی که شما از هالتر استفاده می کنید امکان تقلب را برای ورزشکار به حداقل می رسانید و ورزشکار مجبور است که فشار بیشتری را برای انجام حرکت بر روی عضله هدف بیاورد و کمتر از عضلات کمکی استفاده خواهد نمود. بنابراین به همین دلیل باعث افزایش بیشتر حجم و قدرت عضله مورد هدف می شود.

مزایای استفاده از دمبل

با توجه به توضیحات بالا در نظریه کارشناسان رشته بدنسازی تمرین کردن با دمبل بدین معنا می باشد که حجم و افزایش قدرت عضله صورت گیرد اما به طور کلی دمبل باعث شکل دهی بهتر عضله در بدن می‌ شود و در بین سایر گزینه های ورزشی و دستگاه ‌ها از اولویت بهتری برخوردار خواهد بود.

یکی از دلایل این موضوع این است که دمبل ‌ها عضله را به صورت مساوی مورد فشار و درگیری قرار می دهند. در صورتی که هالتر با کمک دو عضله اقدام تمرین می ‌کند و اگر عضله ضعیف تر از قسمت دیگر باشد رشد آن را ناهمگون و نامتقارن خواهد نمود. این به عنوان تفاوت دمبل و هالتر بسیار اهمیت دارد و در ادامه یک مثال عینی نیز برای آن ذکر خواهیم کرد.

به عنوان مثال در حرکت جلو بازو هالتر ایستاده اگر دست چپ شما ضعیف تر از دست راست شما باشد شما در حین تمرین هالتر جلو باز از دست قدرتمند خود بیشتر استفاده خواهید نمود. در صورتی که در هنگام انجام حرکت جلو بازو دمبل عضله ضعیف تر مجبور می شود که حرکت را به تنهایی انجام دهد و این صورت با تکرار و تمرین عضله ضعیف قدرتمند تر می شود و تقارن در بدن ایجاد خواهد گردید.

ایمنی دمبل و هالتر

یک مورد دیگر تفاوت دمبل و هالتر تفاوت آن ها از لحاظ ایمنی است. غالباً استفاده از دمبل از لحاظ ایمنی بهتر است و فرد ورزشکار در صورت کمبود قدرت حین تمرین به راحتی می تواند وزنه را بر روی زمین رها کند. در صورتی که رها کردن هالتر وسط تمرین می‌ تواند خطرآفرین باشد و حتماً ورزشکار باید وزنه را در جای خود قرار دهد.

نکته آخر

با توجه به توضیحاتی که ارائه کردیم استفاده از هر دو حالت وزنه های آزاد دمبل و هالتر باید با یکدیگر مکمل باشد و ورزشکار باید طبق نظریه مربی خود و تشخیص تعداد حرکت ‌های ورزشی با این دو وسیله ورزشی حرکات خود را انجام دهد. همچنین رفع نواقص بدنی و کمبود قسمتی از عضله با استفاده از هالتر و دمبل نیاز به تشخیص مربی ماهر و با تجربه دارد.

به طور کلی استفاده از هر دو وزنه در کنار یکدیگر و با توجه به تجربه و نظریه مربی باید در برنامه‌ های ورزشی گنجانده شود.

نکته دیگری که در زمینه تفاوت دمبل و هالتر می توان بیان کرد این است که غالباً تمرین با دمبل و دستگاه برای بانوان جذاب تر می باشد و غالباً این مورد بیشتر در تمرینات ورزشی خود استفاده می کنند و اکثر خانم‌ ها استفاده از دمبل را به هالتر ترجیح می ‌دهند.

محصولات مرتبط با این مطلب

شاید این مققالات را هم دوست داشته باشید

درباره ما

فروشگاه آنلاین لوازم ورزشی ریتون اسپرت با هدف ارائه انواع لوازم و تجهیزات ورزشی در رشته های خانگی و باشگاهی در کلیه ی ورزش ها در سال 1398 وارد عرصه ی فروش آنلاین شد . تمامی اهداف ما ارائه بهترین اجناس با بهترین قیمت و تحویل سریع در سر تا سر کشور برای شما ورزش دوستان می‌باشد.

دسترسی سریع

  • صفحه اصلی
  • قوانین و مقررات
  • نحوه ارسال محصولات
  • حریم خصوصی کاربران
  • محصولات سفارشی
  • پیگیری سفارشات
  • شوروم ریتون
  • تور مجازی

تماس با ما

آدرس دفترمرکزی : تهران – خیابان ستارخان – خیابان شادمان – کوچه گل آگین پلاک 10 واحد 1

تلفن تماس :  021665517770902159260009021593600

مجوز و نماد ها

سبدخرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 علاقه مندی ها
0 items سبد خرید
حساب من
preloader