همه نکاتی که باید راجب صخره نوردی بدانید

صخره نوردی ورزشی هیجان انگیز و پر از چالش و پاداش است. صخره نوردی فعالیتی است که می‌توانید تقریباً در هرجای دنیا انجام دهید و همچنین راهی عالی برای کشف مکان‌های جدید است. با این حال ، نداشتن تجهیزات صخره نوردی مناسب می‌تواند شما را از این کار صرف نظر کند. همچنین این تجهیزات روی ایمنی شما تأثیر مستقیم می‌گذازد. با آموختن نوع تجهیزات مورد نیاز خود ، صعود کردن از صخره‌ها را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

اصول تجهیزات صخره نوردی

اگر به تازگی کار خود را شروع کرده‌اید و یا قصد شروع کردن آن را دارید  تیم ریتون اسپرت لیستی از مهم‌ترین مواردی که باید در صخره نوردی رعایت کنید را گردآوری کرده.

خوب است که بدانید برای یک صعود مطمئن و موفق چه چیزی لازم دارید. همچنین با توجه به وسایل هنگام صعود از صخره بسیار مهم است. به این ترتیب می‌توانید ببینید چه چیزی برای شما مفید است و چه چیزی برای شما مفید نیست. سپس ، هنگامی که آماده شروع سرمایه گذاری برای وسایل هستید ، یک قدم جلوتر خواهید بود.

مهار صخره نوردی(harness)

مهار یکی از تجهیزات کاملاً مهم صخره ‌نوردی است. هنگام جستجوی برای تهیه کردن مهار صخره‌ نوردی ، خواهید دید که آنها دارای دو گروه هستند: مهار‌ دور کمر ، مهار دور پا.

استفاده از هر کدام بستگی به نوع صخره نوردی شما دارد ، اگر به یک صخره ‌نوردی ساده و کوتاه مدت می‌روید مهار دور پا برای شما مناسب خواهد بود.. ولی اگر قرار ایت صخره نوردی طولانی مدتی ‌داشته باشید و با خود بار حمل کنید بهتر است که از مهار دور کمر استفاده کنید.

طناب

طناب یکی از مهمترین ابزارهای کوهنورد بشمار می‌رود. ممکن است در ابتدا انتخاب طناب مناسب کمی پیچیده به نظر برسد. مهم‌ترین نکته‌ای که باید بخاطر بسپارید این است که هر طنابی که خریداری می‌کنید باید دارای برچسب استاندار کوهنوردی باشد.

طناب ها به دو گروه تقسیم بندی می‌شوند: دینامیک و ایستایی. طناب‌های دینامیک برای صخره نوردی بسیار مناسب است زیرا کشش بیشتری دارند و می‌توانند برای سقوط آزاد استفاده شود. طناب ایستایی سفت‌تر است و برای عملیات نجات و راپل استفاده می‌شود.

قطر و طول طناب اصلی‌ترین گزینه‌هایی هستند که باید در ابتدا انتخاب کنید. همچنین شما باید بین طناب تکی و یا دوتایی انتخاب کنید. طناب های تکی که حدودا طول آن 60 متر و با قطر 9.5 میلی متر تا 10 میلی متر هستند ، یک انتخاب عالی برای یک مبتدی است.

اید گفت که  طناب مورد نیاز شما به هدف شما بستگی دارد ، بنابراین مهم است که همیشه تحقیقات خود را انجام دهید.

ابزار حمایت و فرود(belay)

ابزار belay به شما کمک می‌کند تا هر گونه سقوطی را کنترل کنید. همچنین اگر صخره ‌نورد قصد پایین آمدن را دارد ، به شما کمک می‌کند تا فرود خود را کنترل کنید. ابزار  belayبرای کنترل طناب از اصطکاک استفاده می کند. ابزار ساده belay بهترین ابزاری است که می‌تواند صخره نوردی شما را ایمن سازد.

کلاه ایمنی

کلاه ایمنی یک قطعه ضروری از کیت ایمنی برای هر صخره‌ نوردی است. این کمک می‌کند تا سر در برابر سقوط اشیا از بالای کوه محافظت کند.

دو نوع اصلی کلاه ایمنی وجود دارد که شامل کلاه ایمنی پوسته سخت و پوسته فوم می‌باشد. نمونه اول از یک پوسته بیرونی پلاستیکی ضخیم با یک لایه فوم نازک در داخل ساخته شده است. نمونه دوم کلاه ایمنی پوسته فوم است که دارای یک لایه نازک از پلاستیک و یک لایه ضخیم از فوم است که ضربات وارد شده را جذب می‌کند.

برای بیشتر ماجراجویی‌های کوه نوردی ، کلاه ایمنی پوسته فوم بهتر است زیرا وزن کمتری دارد ، ولی اگر  به سفری می‌روید که شامل صخره نوردی باشد ، گزینه پوسته سخت ممکن است بهتر باشد.

گچ

گچ یک وسیله کوچک عالی است که می توانید از آن برای مهار‌های خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید برای از بین بردن رطوبت ایجاد شده در کف دستان خود استفاده کنید.

 

 

کفش‌های صخره نوردی

کفش‌های صخره نوردی از پاهای شما محافظت می‌کنند و به شما این امکان را می‌دهد تا پای شما هنگام بالا رفتن از صخره نلغزد. مانند سایر تجهیزات صخره نوردی ، گزینه‌های زیادی در بازار وجود دارد.  نکته‌ای که باید رعایت کنید این است که از این کفش‌ها فقط برای بالا رفتن از صخره استفاده کنید. چون که اگر از آنها برای رفت و برگشت به اتومبیل خود استفاده کنید ، ممکن است مدت زیادی دوام نیارد.

تیم ریتون اسپرت تمام لوازمی که باید در یک ماجراجویی صخره نوردی باید با خود حمل کنید را به شما توضیح داده است برای خرید این لوازم می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

https://reytonsport.com/product-category/%d8%b5%d8%ae%d8%b1%d9%87-%d9%86%d9%88%d8%b1%d8%af%db%8c/

فهرست