همه نکاتی در مورد کوهنوردی

کوهنوردی یک سرگرمی محبوب است که سالیانه میلیون‌ها نفر به قله‌های مختلف در سر تا سر جهان صعود می‌کنند.

اگرچه هنگام رفتن به کوهنوردی فاکتورهای زیادی وجود دارد که رعایت آن بسیار الزامی‌ است به عنوان مثال تناسب اندام ، شرایط آب و هوا ، مهارت‌های فنی و تهیه تجهیزات صحیح همیشه ضروری است.

به یاد داشته باشید که همیشه با راهنمای نقشه خود بررسی کنید که دقیقاً چه چیزی را باید در سفر به همراه داشته باشید. برخی از راهنماها نشان می‌دهند که کدام تجهیزات فنی خود را به همراه داشته باشید.

تیم ریتون اسپرت می‌خواهد که با خواندن این مقاله یک کوهنوردی لذت بخش و بدون دردسر را برای شما فراهم کند.

تجهیزات فنی

تجهیزات فنی همان چیزی است به شما کمک می‌کند که به قله مورد نظر خود صعود کنید. این نجهیزات می‌تواند به صورت پوشیدنی باشد و برای کمک به شما در انجام کارهای مختلف کوهنوردی استفاده می‌شود.

ابزار حمایت و فرود(belay)

دستگاه belay یک قطعه مکانیکی از تجهیزات کوهنوردی است که به کوهنورد کمک می‌کند تا روی طناب تنش ایجاد کند ، تا از سقوط کوهنورد دیگر جلوگیری کند.

دستگاه‌های belay معمولاً از فلز ساخته می‌شوند و باعث می‌شود که مقدار کمتری از طناب را بیرون بیاورید. به طور کلی برای بالا رفتن از صخره ها یا یخ ها لازم است.

کارابین‌ها

کارابین یک حلقه فلزی است که معمولاً جنس آن از فولاد است و دارای یک دروازه پرشده از فنر ، که می تواند برای اتصال سریع و قطع شدن بخش‌های یک وسیله کوهنوردی مانند طناب مورد استفاده قرار گیرد.

هر نوع سفر کوهنوردی که به  طناب احتیاج داشته باشد ، نیاز به استفاده از کارابین دارد.

مهار کوهنوردی(harness)

مهارها وسیله‌ای است در مواقع صخره نوردی و بالا رفتن از آن استفاده می‌شود. مهار‌ها افراد را از طریق طناب مستحکم می‌کنند و معمولاً از ترکیب پارچه و نایلون محکم ساخته می‌شوند که به دور هر پا و همچنین کمر حلقه می‌شوند.

طناب

در کوهنوردی تنها وسیله‌ای که بسیار الزامی است طناب می‌باشد. طناب برای فعالیت‌های کوه نوردی دو نوع اصلی دارد: دینامیک و ایستایی.

طناب دینامیک برای صعود بهتر است زیرا کشش بیشتری دارد ، که در صورت لغزش یا سقوط کمک می‌کند. طناب ایستایی سفت‌تر است و برای راپل مناسب‌تر است. کوهنوردان معمولاً می‌خواهند حدود 60 متر طناب را با خود حمل کنند که که قطر هر طناب بین هشت تا 10 میلی متر است.

لباس و کیت

آوردن انواع مختلف لباس برای یک سفر کوهنوردی موفق و بی ‌دردسر ضروری است. وسایلی که ممکن است لازم باشد را حتما با خود حمل کنید این لباس‌ها و وسایل بسته به فصل و محل کوه متفاوت است ، اما به طور کلی چند قطعه لباس و کیت بدون توجه به مقصد مورد نیاز است.

کلاه ایمنی

کلاه ایمنی یک قطعه ضروری از کیت ایمنی برای هر سفر کوهنوردی است. این کمک می‌کند تا سر در برابر سقوط یا سقوط اشیا از بالای کوه محافظت کند.

دو نوع اصلی کلاه ایمنی وجود دارد که شامل کلاه ایمنی پوسته سخت و پوسته فوم می‌باشد. نمونه اول از یک پوسته بیرونی پلاستیکی ضخیم با یک لایه فوم نازک در داخل ساخته شده است. نمونه دوم کلاه ایمنی پوسته فوم است که دارای یک لایه نازک از پلاستیک و یک لایه ضخیم از فوم است که ضربات وارد شده را جذب می‌کند.

برای بیشتر ماجراجویی‌های کوهنوردی ، کلاه ایمنی پوسته فوم بهتر است زیرا وزن کمتری دارد ، ولی اگر  به سفری می‌روید که شامل صخره نوردی باشد ، گزینه پوسته سخت ممکن است بهتر باشد.

کفش کوهنوردی

کفش‌های کوهنوردی بلندتر ، ضخیم‌تر و سفت تر از کفش‌های معمولی هستند و به طور خاص برای زمین‌های شیب دار طراحی شده‌اند. آنها همچنین متناسب برای لنگر انداختن در کوه و صخره‌هاطراحی شده‌اند.

چکمه های کوهنوردی معمولاً از چرم ، پلاستیک یا مواد مصنوعی مانند کولار ساخته می‌شوند. آنها دارای یک لایه داخلی قابل تعویض هستند که در صورت خیس بودن می‌توان آن را خارج و خشک کرد.

چکمه های کوهنوردی را می‌توانید در سکشن کوهنوردی ریتون اسپرت خریداری کنید.

دستکش‌های کوهنوردی

دستکش کوهنوردی نه تنها برای راحت بالا رفتن از کوه طراحی شده بلکه برای گرم و خشک نگه داشتن دستان شما و همچنین برای جلوگیری از آسیب وارد بر دستان شما نیز طراحی شده.

دستکش‌های کوهنوردی دارای دو مدل سبک و سنگین است. ممکن است در معرض طولانی دمای بسیار سرد به دستکش سنگین نیاز باشد ، و زمانی که گره‌های بیشتری را روی طناب می‌زنید و تنظیم می‌کنید ، وزن کمتری لازم باشد.

وسایل چادر زدن

اگر به یک سفر کوهنوردی می‌روید که بیش از یک روز طول می‌کشد و قصد ماندن در یک کلبه کوهی یا پناهگاه را ندارید ، کمپ زدن گزینه جایگزین خواهد بود. داشتن تجهیزات لازم برای این کار بسیار مهم است.

نقشه‌های راهنما کوهستان همراه داشتن چادر چهار فصل ، کیسه خواب (بسته به میزان سرد بودن یا گرم بودن آن) و وسایل پخت و پز (مانند قابلمه ، مخزن گاز پروپان ، و وسایل آشپزی و چیزهایی که می‌توان با آن‌ها غذا خورد) را به همراه دارند.

وسایل چادر زنی را می‌توانید در سکشن کوهنوردی ریتون اسپرت خریداری کنید.

کوله پشتی

چیزهای زیادی برای انجام سفرهای کوهنوردی از غذا و وسایل گرفته تا دوربین‌ و وسایل شخصی وجود دارد. بیشتر نقشه‌های راهنما از شما می‌خواهد که کوله 30 تا 50 لیتری به همراه داشته باشید تا بتوانید وسایل ضروری را در سفر حمل کنید. این کوله ها باید نسبتاً سبک ، پوشیده راحت و ضد آب باشند.

تمام اطلاعات فوق را در ذهن به خاطر بسپارید، اما همچنین وسایل مناسب خود را انتخاب کنید. این بدان معنی است که از راهنماهای با تجربگان استفاده کنید و نسخه های مختلف تجهیزات را امتحان کنید.

تماس با ما

فهرست